Neden Grc

GRC; yapı sektöründe yenilikçi, dayanaklı, esnek, mukavim, hafif oluşu ile kısa sürede sektörün vazgeçilmezi olmuştur. Donatı olarak kullandığı lifler nedeni ile sınır tanımayan formlarda üretilebilen GRC Prekastlar, mimarlara da sonsuz doku ve formda tasarım yapma imkânı vermektedir.

Diğer cephe elemanlarının aksine doğal olması nedeni ile doğaya tam uyumlu olan GRC Prekastlar, lifli yapısı sayesinde mükemmel esneme yeteneğine sahiptir. Fark yaratma arayışında olan mimarlar; küresel, elips veya helezonik formda tasarımları, GRC’nin sunduğu sonsuz çözümlerle uygulayabilirler.

GRC, cephede birden çok malzemeyi tek çatı altında toplayan yapısı nedeni ile yapılara hız ve zaman kazandırmaktadır. GRC’nin özelliklerini keşfetmesi ve projelerinde bu ürüne daha fazla yer vermesi ile kullanım alanı daha da yaygınlaşmıştır.

GRC üretimi; ciddi bilgi birikimi, yetkin teknik kadrosu, sürekli yenilenen ve gelişen AR-GE çalışması, iç içe geçmiş üretim süreçleri nedeni ile organizasyon ve planlama yeteneği gerektirmektedir. Büyüyen ve çeşitlenen pazar ihtiyaçları ve uygun fiyat arayışları bir dizi özel çözümleme ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Mukavim

GRC, cam elyaf donatısı sayesinde sınır tanımayan formlara imkan sağlayabilmesinin yanı sıra esnek ve oldukça mukavimdir. Bu özellikleri GRC’yi oldukça uzun ömürlü kılmaktadır.

Hızlı

Fabrikada üretilerek uygulama alanına getirilen GRC, çeşitli ekipman ve montaj teknikleri kullanılarak hızla monte edilebilmekte, bu sayede inşaat süresini önemli ölçüde kısaltmaktadır.

Yanmaz

Yanmazlık sınıfı DIN 4102 normuna göre A-1’dir ve alev karşısında bütünlüğünü korur. Alevin yapıya girmesini engellediği gibi diğer tarafa 140°C’tan fazla sıcaklık iletmez, termal bir düzenleyici görevi görür.

Hafif

GRC, karakteristik özelliği gereği incedir ve konvensiyonel betonlara ve ön gerilimli prekast betonlara göre çok daha hafiftir. Kabuk yapısı ve 1,5 mm kalınlığı GRC’yi vazgeçilmez kılar.

Çevreci

Fabrika ortamında, atıkları geri dönüştürülerek üretilen GRC, daha az beton ve çelik kullanır, inşaatta gürültüyü ve su miktarını minimize eder. Bu özellikleri sayesinde son derece çevrecidir.

Yalıtımlı

Doğası gereği su ve ses yalıtımlı olan GRC, isteğe göre panellere uygulanacak taş yünü uygulaması ile ısı yalıtımını, ilave yalıtıma ihtiyaç duyulmadan, TS 825e uygun bir şekilde sağlamaktadır.